W lutym przygotuj się do sezonu w ogrodzie

W lutym przygotuj się do sezonu w ogrodzie

Wiosna w ogrodzie to wymarzony moment zarówno dla początkujących, jak również doświadczonych ogrodników. Już kilka tygodni przed sezonem rośliny powoli budzą się z zimowego snu, a Twoja przygoda właśnie się rozpoczyna. Wykorzystaj ten czas na zaplanowanie wysiewu nowych sadzonek oraz na sprzątanie, drobne naprawy, gromadzenie nawozów i przygotowanie podłoża.

Przygotowania do sezonu w lutymChcesz wiedzieć, co warto zrobić w lutym i marcu w ogrodzie? Ziemovit zebrał dla wszystkich ogrodników 4 elementy, którym warto poświęcić uwagę w przydomowym zakątku przed wiosną

Krok 1 – porządki w ogrodzie

Topniejący śnieg to znak, że możesz przystąpić do pierwszych prac porządkowych – zbierania liści oraz opadniętych gałązek, a także naniesionych wraz z wiatrem zabrudzeń, które zimą zanieczyściły Twój ogród. Co jeszcze możesz zrobić?

 • Pomimo ocieplenia zaczekaj ze zdejmowaniem zimowych osłon z roślin; natomiast sprawdź, czy nie zostały uszkodzone.

 • Jeśli zauważysz zdrewniałą, martwą korę – usuń ją i posmaruj miejsca ubytków maścią ogrodniczą.

 • Zwróć uwagę, czy wśród gałęzi drzew nie zadomowiły się wilki – młode pędy, które rosną pionowo, a swoją obecnością przyczyniają się do zacienienia korony. Wytnij je, zanim zdrewnieją.

 • Usuń stare i zwiędłe pędy.

 • Przytnij drzewka owocowe i krzewy.

 • Umyj szklarnię i zdezynfekuj jej wnętrze – w ten sposób pozbędziesz się grzybów i szkodników, które mogłyby zaszkodzić roślinom.

 • Wyczyść i naostrz narzędzia ogrodnicze.

Krok 2 – ziemia

 • Kiedy gleba nie jest już zamarznięta, możesz przystąpić do jej przekopywania. W ten sposób użyźnisz i napowietrzysz podłoże, a dzięki temu Twoje rośliny będą lepiej rosły.

 • Sprawdź też, czy nie musisz uzupełnić zapasów ziemi – do róż, iglaków, trawnika, roślin kwaśnolubnych lub balkonowych.

 • Pomyśl o postawieniu w ogrodzie pojemników, w których zgromadzisz deszczówkę. Przyda się do podlewania roślin wrzosowatych – kamelii, rododendronów i borówek. Woda z deszczu ma często lekko zasadowy odczyn, a deszczówka – kwaśny, taki jak gleba preferowana przez te gatunki.

Krok 3 – nasiona

Przed wiosną możesz rozpocząć sianie roślin wymagających długiego okresu wegetacyjnego (np. pelargonie, begonie, papryki i bakłażany) oraz wysiew roślin jednorocznych, uprawianych z rozsad, do skrzynek (np. surfinie, aksamitki, begonie stale kwitnące, lwie paszcze). Zadbaj o jakościowe podłoże do siewu i pikowania, zapewniające właściwą wilgotność i warunki do korzenienia młodych roślin.

Krok 4 – nawozy

Wraz z pierwszymi wiosennymi dniami możesz rozpocząć nawożenie, dlatego przygotuj się już w lutym oraz marcu i zgromadź zapas niezbędnych preparatów:

 • do pielęgnacji iglaków przyda się nawóz, który dostarczy niezbędne substancje odżywcze i zapewni intensywne wybarwienie igieł;

 • do warzyw, roślin ozdobnych oraz krzewów i drzewek owocowych możesz wybrać jeden uniwersalny nawóz płynny;

 • po zimie mogą pojawić się ubytki w trawniku, dlatego jeśli je zauważysz, działaj od razu – zastosuj Regenerator Trawnika; uzupełni brakujące źdźbła i szybko zagęści trawę.

Utrzymanie ogrodu i pielęgnacja roślin wymaga czasu, ale efekt, jaki uzyskasz, wynagrodzi Twoje wysiłki. Pamiętaj o kilku ogrodowych pomocnikach, którzy płyną na bujne kwitnienie i wzrost drzew, krzewów, traw oraz kwiatów, czyli nawozach. Pełną ofertę, a także podłoża i środki ochronne znajdziesz na stronie Ziemovita.

Krzysztof

Pasjonat ogrodnictwa, zawodowo zajmujący się aranżacją ogrodów oraz wnętrz. Uwielbia majsterkować w swoim warsztacie słuchając dobrej muzyki

Artykuły autora | Strona www autora