Podlewanie roślin ogrodowych przed wiosną

Podlewanie roślin ogrodowych przed wiosną

Nie możesz doczekać się pierwszych wiosennych promieni słońca? Twoje rośliny także z niecierpliwością wypatrują ich spod śniegu i powoli budzą się z zimowego snu. Z pewnością zabezpieczyłeś w swoim ogrodzie drzewa i krzewy przed przemarzaniem, ale czy pamiętałeś, żeby je nawadniać? Robisz to przecież wiosną i latem, nie zapominaj więc o tym również zimą.

Podlewanie roślin ogrodowych zimąNawet jeśli w czasie zimowych miesięcy obficie padał śnieg, to mimo wszystko Twój ogród może potrzebować nawodnienia. Zwinięte liście, opadające igły, marniejące w oczach rośliny – te sygnały to wołanie o wodę. Nie zaniedbuj tego i przed nastaniem wiosny, w lutym oraz marcu, upewnij się, czy ziemia już rozmarzła, a potem podlej rośliny.

Dlaczego należy podlewać rośliny zimą?

Wydaje Ci się, że zimą Twój ogród nie potrzebuje wilgoci, ponieważ rośliny nie kwitną? Niestety to nieprawda. Ujemna temperatura powoduje zamarzanie gleby, co utrudnia drzewom i krzewom pobieranie wody z podłoża za pomocą korzeni. Pomimo tego cały czas oddają one wodę przez liście oraz igły. Jeżeli nie podlewasz roślin zimą, możesz przyczynić się do ich przesychania.

Nawadnianie roślin należy rozpocząć jeszcze przed zimą, czyli w październiku i listopadzie. Jeżeli przegapiłeś ten termin, warto zrobić to jeszcze przed nastaniem kalendarzowej wiosny. Nie podlewaj jednak roślin, gdy ziemia jest zamarznięta, ponieważ woda nie będzie miała możliwości, by wsiąknąć w podłoże. Zaczekaj, aż temperatura wzrośnie, i w czasie odwilży podlewaj rośliny obficie, korzystając z konewki lub węża. Niewielki strumień wody wydłuży podlewanie, ale pozwoli głębiej wniknąć wodzie, która dotrze w ten sposób do korzeni.

Jakie rośliny podlewać zimą?

Jeśli masz w swoim ogrodzie rośliny zimozielone, przez cały rok możesz cieszyć się ich wyglądem. Wielu ogrodników decyduje się na ich sadzenie właśnie dlatego, że nie zrzucają one liści ani igieł na zimę. Do roślin zimozielonych, które są szczególnie wrażliwe na brak wody, należą:

  • iglaki: cyprysiki, jodły, sosny i jałowce,

  • rośliny liściaste: bukszpany, mahonie i różaneczniki.

Najbardziej podatne na przesychanie są zwłaszcza młode rośliny, ponieważ nie wykształciły jeszcze mocnego systemu korzeniowego.

Przygotuj się do wiosny w ogrodzie – nawozy

Oprócz nawadniania wraz z rozpoczęciem wiosennego okresu wegetacji rośliny wymagają regularnego nawożenia. Jeśli w Twoim ogrodzie rosną cyprysy, tuje lub inne drzewa iglaste, potrzebujesz nawozu granulowanego do iglaków, który nie tylko dostarczy niezbędnych substancji odżywczych, lecz także zwiększy odporność na suszę i poprawi gospodarkę wodną. Jeśli zależy Ci na ograniczeniu częstotliwości nawożenia roślin, możesz wybrać do iglaków nawóz długodziałający Ziemovit. Jego zaletę stanowi stopniowe uwalnianie substancji odżywczych i wspomaganie równomiernego wzrostu rośliny. Poza tym zapewnia on intensywnie zielone wybarwienie igieł. Natomiast pozostałe rośliny możesz nawozić uniwersalnym nawozem ogrodniczym.

Pamiętaj: tak samo jak w przypadku podlewania nawozów nie stosuj nigdy na zamarzniętą ziemię.

Chcesz wiedzieć, jak dbać o swój ogród, żeby zachował urodę przez cały rok? Odwiedź Ziemovita i poznaj najlepsze sposoby na pielęgnację.

Krzysztof

Pasjonat ogrodnictwa, zawodowo zajmujący się aranżacją ogrodów oraz wnętrz. Uwielbia majsterkować w swoim warsztacie słuchając dobrej muzyki

Artykuły autora | Strona www autora