Ogrzewanie podłogowe krok po kroku

Wyobraź sobie, że zimą chodzisz boso po drewnianej podłodze w swoim salonie, sypialni i łazience. Drewno, które dodaje przytulności wnętrzom, potrafi być przyjemnie ciepłe. Dobrym rozwiązaniem jest decyzja o montażu ogrzewania podłogowego w domu. Czy można stosować je zarówno pod panele, jak i pod deski z naturalnego drewna? Przekonaj się!

Niewidoczne dla oka, a zapewnia równomierny rozkład ciepła w dowolnym pomieszczeniu. Pozwala na pełną dowolność aranżacji wnętrz, w których nie trzeba uwzględniać kaloryferów. Efektywne i wygodne ogrzewanie podłogowe zyskuje zwolenników nie tylko wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Zastanawiasz się, czy będzie odpowiednie w Twoim domu lub mieszkaniu?

Ogrzewanie podłogowe krok po kroku

Ogrzewanie podłogowe – elektryczne czy wodne?

Do wyboru masz dwa rodzaje ogrzewania podłogowego. Ogrzewanie podłogowe elektryczne składa się z umieszczonych pod podłogą mat grzejnych, a podłogowe wodne – z systemu rur zasilanych ciepłą wodą z centralnego ogrzewania. Ogrzewanie podłogowe wodne jest tańsze w eksploatacji niż elektryczne. Jednak ze względu na wymagania dotyczące maksymalnych obciążeń stropów do mieszkań w bloku lepsze będzie ogrzewanie elektryczne.

Ogrzewanie podłogowe – drewno czy płytki?

Wiele osób sądzi, że na podłogę z takim typem ogrzewania można położyć wyłącznie płytki kamienne lub ceramiczne, które mają niski poziom oporu cieplnego, a więc dobrze przewodzą ciepło i oddają je do pomieszczenia. Na szczęście, jeśli nie chcesz mieć płytek w salonie lub sypialni – wcale nie musisz ich kłaść. Równie dobrze na podłodze z ogrzewaniem podłogowym sprawdzą się drewniane deski lub panele. Co jest ważne przy wyborze tych materiałów? W przypadku paneli sprawdź, czy ich producent dopuszcza montaż na ogrzewaniu podłogowym. Natomiast drewno na podłogę powinno wyróżniać się niskim współczynnikiem skurczu (pęcznienia pod wpływem wilgotności) i wydłużonym czasem równowagi higroskopijnej, czyli pobierania i oddawania wilgoci. Jeśli deski drewniane na podłogę z ogrzewaniem podłogowym, to wyłącznie gatunki takie jak rodzimy dąb, azjatycki merbau, tek lub afrykańskie doussie i iroko.

Montaż ogrzewania podłogowego – na to zwróć uwagę

Instalowanie ogrzewania podłogowego należy przeprowadzać, gdy panują dodatnie temperatury. Ma to znaczenie szczególnie przy montażu ogrzewania elektrycznego, ponieważ maty elektryczne mogą sztywnieć w temperaturach poniżej 0°C. Najlepiej jednak położenie ogrzewania, podobnie jak drewnianych desek czy paneli, powierzyć specjalistom. Pamiętaj, że podłoże musi zostać odpowiednio przygotowane. Zadbaj o równą, suchą i czystą powierzchnię.

Zanim zdecydujesz…

Instalacja ogrzewania podłogowego w porównaniu do tradycyjnych sposobów ocieplania wnętrz jest średnio o ok. 40% droższa. To jednak niejedyny aspekt, jaki należy wziąć pod uwagę. Tak jak w przypadku montażu mebli do zabudowy kuchennej nie są możliwe modyfikacje gotowego ogrzewania podłogowego, gdy położymy już na nim posadzkę. Poza tym mimo równomiernego rozkładania ciepła w pomieszczeniu taki sposób ogrzewania charakteryzuje się stosunkowo dużą bezwładnością cieplną. Oznacza to zarówno wolne nagrzewanie, jak również stygnięcie. O ile zaplanowanie rozmieszczenia grzejników nie sprawia większych trudności, o tyle decyzja o ogrzewaniu podłogowym musi zostać podjęta wcześnie na etapie projektowania budynku.

Bez względu na to, jaki typ ogrzewania wybierzesz do swojego domu, wysokiej jakości deski drewniane lub panele podłogowe zawsze będą Dobre dla Domu.

Michał

Jestem majsterkowiczem którego największą pasją jest coś zepsuć aby potem to naprawić 🙂 Tak na poważnie to uwielbiam szczególnie prace w drewnie.

Artykuły autora | Strona www autora