Nowoczesne projekty domów jednorodzinnych

Nowoczesne projekty domów jednorodzinnych

Nowoczesne projekty domów jednorodzinnych

Posiadanie własnych „czterech kątów” staje się jednym z największych marzeń w dzisiejszych czasach. Wciąż najpopularniejsze są mieszkania w blokach – sławne M3 i M4 – położone w miastach lub na jego obrzeżach. Są one wygodne, nowocześnie zaaranżowane i mają niskie opłaty miesięczne. Dodatkowo, na rynku wtórnym można znaleźć prawdziwe okazje, które nie będą kosztować nas majątku. Nie wszystkim jednak odpowiadają zbyt cienkieJadalnia w domu ściany, które pozwalają słyszeć niemal każde stuknięcie szklanki o stół, nie mówiąc już o konieczności zachowywania własnej prywatności. Nadzwyczajna jest liczba przesadnych oskarżeń przez sąsiadów o czyny, których się nie popełniło – na przykład głośne imprezy, gdy tak naprawdę zwiększyliśmy tylko trochę regulator. Rzadziej wspomina się o braku własnego ogródka, ciężkiej przeprawie po schodach każdego dnia (jeśli nie udało się kupić mieszkania na parterze lub windą) oraz o przymusie posiadania kota zamiast owczarka niemieckiego (chociaż niektórym akurat wielkość pomieszczeń nie przeszkadza w wychowywaniu dużego psa). Kumulacja wad mieszkania położonego na wyższych piętrach sprawia, że część osób decyduje się na dom jednorodzinny, zazwyczaj na cichych i czystych obrzeżach miasta. Ludzie, którzy wybierają tę opcję są w różnym wieku i mają za sobą inny bagaż doświadczeń. Zwykle dom z dala od centrum jest ich ucieczką od miejskiego zgiełku i ciasnych miejscówek. Dodatkowo stwarza on duże możliwości dla kreatywnych umysłów, takie jak choćby wybór lokalizacji oraz (przede wszystkim) niepowtarzalną szansę na uczestniczenie w projektowaniu pomieszczeń. Dzięki temu coraz więcej osób postanawia kupić własny kąt.

Artykuł ma pomóc tym z was, którzy rozglądają się za własnym lokum, położonym daleko od wścibskich uszu sąsiadek. Jednocześnie dla tych, którzy chcą mieszkać w miejscu rodzinnym i przytulnym, ale równocześnie wygodnym i nowoczesnym – łączącym w sobie najnowsze trendy w projektowaniu małych domów jednorodzinnych. Rozmiar wnętrz w tego typu budownictwie wynosi zazwyczaj od 100 m2 do 140 m2.

Domy piętrowe i parterowe

Nie ma rozgraniczenia, które z nich są bardziej na topie. Można nawet powiedzieć, że oba style budowania są obecnie w cenie. Lokum na jednym poziomie lub wielu, zależy przede wszystkim od potrzeb klienta, liczby osób, która będzie w nim mieszkała oraz oczywiście od zasobności portfela. Czasami przyszli właściciele pragną założyć w obiekcie knajpkę, bądź mały pensjonat lub też planują wynajmować miejsca studentom czy turystom – wówczas rzeczywiście rozmiar lokalu ma niebagatelne znaczenie i jego finansowanie również powinno być o wiele wyższe.
Zaletą mieszkania na parterze jest z pewnością możliwość szybkiego przemieszczania się z pokoju do pokoju i na zewnątrz. Dla osób starszych lub chorych – ogólnie – niezdolnych do normalnego poruszania się, tego typu rozkład jest istnym wybawieniem. Z drugiej strony, domy piętrowe zyskują na popularności. Dzięki swoim nowoczesnym konstrukcjom nie kojarzą się już z wielkimi prostokątnymi molochami z przeszłości, które miały służyć kilku dużym rodzinom. Współczesne spore konstrukcje mają wdzięk i atrakcyjną formę z zewnątrz, oraz o wiele lepiej zaaranżowane pomieszczenia wewnątrz. Jeśli potrzebujemy większego miejsca do życia, ale obawiamy się o niemiłe opinie na temat swojego pomysłu z wybudowaniem piętrowego domu, nie mamy już czego się obawiać. Takie siedziby są teraz tak samo cenione, jak ich mniejsze rozwiązania.

Podwójny garaż i taras na pierwszym piętrze

To elementy, które sukcesywnie stają się standardem, jeśli chodzi o budownictwo domów. Można tylko zgadywać, że oprócz potrzeby wygody, wielką rolę odegrała tu popkultura, zwłaszcza ta, sprowadzona ze Stanów Zjednoczonych. Niemal we wszystkich filmach, których akcja dzieje się w Ameryce, możemy zaobserwować dom z garażem na dwa samochody oraz rozległy taras. Posiadanie tego pierwszego – prócz aspektu modowego – jest szalenie praktyczne. Wyobraźmy sobie, że wraz z rodziną mieszkamy w dużej odległości od najbliższego miasta i nie możemy korzystać tak swobodnie z komunikacji miejskiej, jak inni. W tym wypadku posiadanie dwóch lub nawet większej liczby samochodów to wręcz przymus. Taras zaś ma – tylko lub aż – walor reprezentacyjny i estetyczny. Nie dość, że świetnie wygląda, to można na jego powierzchni organizować imprezy, opalać się w słoneczny dzień, czy hodować na nim swoje ulubione rośliny. Opcji jest dużo – zależą one głównie od własnej inwencji twórczej.

Styl minimalistyczny – pilnie poszukiwany

Tak, to prawda. Już od wielu sezonów na rynku dominuje prosty styl w budownictwie, który systematycznie wypiera naleciałości w konstrukcji domów z lat 90, jak i tych w stylu serialu „Tygrysy Europy” lub dobrze znanych na wschodzie Polski cygańskich rezydencji. Funkcjonalność i bezpretensjonalność to dwa słowa klucze, których należy przestrzegać, gdy chce się posiadać najbardziej popularny obecnie typ domu. Zabiegane społeczeństw nie chce tracić czasu na odrestaurowywanie pięknych zdobień rok w rok. I słusznie.

Dom pełen blasku

dom zdjęcie domuKolejnym istotnym trendem jest światło, jeszcze więcej światła w pomieszczeniu. Zwyczajny układ okien już nie wystarczy. Popularne stają się większe połacie szyb, a nawet całe, szklane ściany, zainstalowane w miejsce pustaków. Na pewno sam pomysł nie jest zły, lecz raczej nie jest zbyt praktyczny. Nie mamy dziś czasu na czyszczenie dużych powierzchni szyb. Nie każdy właściciel takiego domu jest również na tyle zamożny, by wynajmować osoby, które podjęłyby się regularnego mycia szyb w mieszkaniu. Poza tym, istnieje również kwestia łatwości, z jaką można włamać się dzięki fantazji ich właścicieli. Być może najlepiej wybrać kompromis i zamiast całej szklanej ściany, zdecydować się tylko na jej większą powierzchnię.

Prosty dach dwuspadowy

Atrakcyjność tego trendu wynika prawdopodobnie z tak cenionej prostoty i minimalizmu, które królują w branży budowlanej, o czym zresztą już wcześniej wspomnieliśmy.
Tego typu dach jest przyjemny dla oka i niezwykle funkcjonalny, a przy tym szybki w budowie i tani. Dzięki jego zastosowaniu nie ma możliwości, że deszczówka „utknie” i zacznie zalegać w szczelinach. Poza tym, dobrze wygląda zarówno w przypadku domów parterowych, jak i piętrowych.

Energooszczędność

W obecnych czasach temat ekologii jest bardzo żywy. Dotarł nawet do budynków mieszkalnych przeciętnych osób. Bycie eko przejawia się teraz poprzez niemarnowanie przestrzeni do życia, jak również zastosowanie energooszczędnych technologii w obiekcie. Mogą to być na przykład panele lub lampy solarne, które pobierają prąd od słońca i przekazują ją domowi lub ogródkowi. Najprostszą czynnością, by wpisać się w tę nową ideologię jest używanie żarówek, które pozwolą zaoszczędzić energię. To wprawdzie duży wydatek, ale po dłuższym czasie zwraca się z naddatkiem.

Jak widać z powyższego zestawienia najważniejszych trendów w projektowaniu domów jednorodzinnych, większość ludzi gustuje w prostych konstrukcjach, które są wygodne, ciekawie zaaranżowane od środka i niedrogie. Wszystko wskazuje na to, że taki styl budowania utrzyma się jeszcze przez wiele lat.

Michał

Jestem majsterkowiczem którego największą pasją jest coś zepsuć aby potem to naprawić 🙂 Tak na poważnie to uwielbiam szczególnie prace w drewnie.

Artykuły autora | Strona www autora