Nie tylko skrzydło – z jakich elementów składają się drzwi?

Nie tylko skrzydło - z czego skłądają się drzwiDrzwi pomagają wyznaczać domowe granice – oddzielają poszczególne pomieszczenia, zapewniają prywatność, izolują akustycznie i termicznie. Myśląc o drzwiach, z reguły skupiamy się jednak na tym, co najbardziej widoczne – na skrzydle. Tymczasem budowa drzwi jest dużo bardziej skomplikowana.

Wybór skrzydła to więc nie wszystko. Na wygląd i właściwości drzwi wpływają bowiem wszystkie elementy. Eksperci z firmy Dobre Dla Domu wyjaśniają, z czego składają się drzwi i na co zwrócić uwagę przy wyborze poszczególnych elementów.

  1. Ościeżnica (tzw. futryna) – rama, która okala otwór drzwiowy, tworząc podstawę do zawieszenia skrzydła. Zazwyczaj jest wykonana z tego samego materiału, co skrzydło drzwiowe i w taki sam sposób wykończona.

Najpopularniejsze są ościeżnice regulowane, które można dopasować do grubości ściany (sprawdzają się w mieszkaniach i domach o zróżnicowanej lub niestandardowej grubości muru). Można zdecydować się również na zakup ościeżnicy stałej, którą montuje się na ścianach o grubości określonej w specyfikacji produktu. Standardowe ościeżnice stałe mają szerokość od 6 do 10 cm.

  1. Opaska – ramka montowana na ścianie wokół ościeżnicy. Stanowi element dekoracyjny.

  1. Skrzydło drzwiowe – to ruchoma część, będąca głównym elementem drzwi. Występuje w wielu wzorach i formach.

Ze względu na sposób otwierania skrzydła można podzielić na:

  • rozwierne (uchylne) – najczęściej spotykane, otwierane w klasyczny sposób (po łuku);

  • przesuwne – zamontowane na prowadnicach, przesuwają się równolegle do ściany;

  • łamane – podzielone na kilka części, składają się jak harmonijka.

Rozwierne skrzydła drzwiowe różnią się między sobą sposobem łączenia z ościeżnicą. Dostępne są skrzydła przylgowe (nachodzące na ościeżnicę, a dzięki temu bardzo szczelne i cicho pracujące) oraz bezprzylgowe (chowające się w ościeżnicy, tworząc z nią gładką powierzchnię).

Warto pamiętać, że drzwi (zwłaszcza montowane na dużym otworze) mogą składać się z więcej niż jednego skrzydła.

  1. Zawiasy – elementy podtrzymujące skrzydło. Zazwyczaj montuje się dwa lub (dla większej stabilności) trzy zawiasy.

  1. Klamka – uchwyt służący do otwierania lub zamykania drzwi. Klamki różnią się między sobą kształtem, rozmiarem i materiałem, z jakiego są wykonane. Szeroki wybór klamek pozwala na łatwe dopasowanie tego elementu do charakteru wnętrza i stylistyki drzwi. Więcej na temat wyboru klamek przeczytasz tutaj.

Szeroki wybór skrzydeł drzwiowych, klamek i innych akcesoriów do drzwi można znaleźć w sklepie Dobre Dla Domu.

Michał

Jestem majsterkowiczem którego największą pasją jest coś zepsuć aby potem to naprawić 🙂 Tak na poważnie to uwielbiam szczególnie prace w drewnie.

Artykuły autora | Strona www autora