Jak wybrać podłogę drewnianą?

Podłogi drewniane cieszą się bardzo dużą popularnością już od wielu lat i są chętnie kładzione zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w mieszkaniach. Co sprawia, że naturalne drewno jest tak chętnie używanym materiałem? Jak wybrać najlepszy rodzaj podłogi? Sprawdź najlepsze rozwiązania.

Większość ludzi decyduje się na podłogę drewnianą w swoim domu przede wszystkim ze względu na jej bardzo ładny wygląd, a także długoletnią wytrzymałość. Przed zakupem konkretnego rodzaju desek warto dokładnie sprawdzić, które drewno sprawdzi się najlepiej w różnych pomieszczeniach w Twoim domu. Zobacz, czym różnią się od siebie poszczególne typy podłóg drewnianych i jak o nie dbać.

Pokój z podłogą drewnianą

  1. Deska jednolita czy deska trójwarstwowa

W sklepach można dostać deski jednolite oraz trójwarstwowe.

Drewniane deski jednolite mają długość od 200 do 500 mm, szerokość od 30 do 100 mm, a grubość od 16 do 22 mm. Są one łączone na pióro i wpust oraz przyklejane do wewnętrznej warstwy podłogi za pomocą specjalnego kleju. Po ułożeniu należy odczekać, aż klej dokładnie wyschnie, a następnie wykonać cyklinację i pokryć wierzchnią warstwę olejem lub lakierem.

Deska warstwowa różni się od drewna jednolitego tym, że poza naturalnym materiałem szlachetnym jej wewnętrzna część składa się ze sklejki liściastej. Podłoga warstwowa jest łatwiejsza w układaniu. Bardzo ważne okazuje się również to, że deski warstwowe nie wymagają użycia kleju. Można je kłaść bezpośrednio na podłożu po wcześniejszym rozłożeniu podkładów foliowych i warstwy izolacyjnej.

  1. Drewno lakierowane a drewno olejowane

Nie istnieje jedno najlepsze rozwiązanie, jeśli chodzi o metodę wykończenia podłogi drewnianej. Każde z nich ma zarówno swoje wady i zalety, a wybór zależy przede wszystkim od efektu, który chce się osiągnąć w swoim mieszkaniu.

Drewno lakierowane uzyskuje bardzo gładką, błyszczącą powierzchnię, dlatego świetnie sprawdzi się w eleganckich wnętrzach. Lakier jest także bardzo łatwy w konserwacji. To rozwiązanie ma wadę – nie można odnowić jedynie fragmentu podłogi. Po uszkodzeniu desek konieczna będzie renowacja całej powierzchni.

Podłoga drewnianaOlejowanie drewna coraz chętniej wybiera się do zabezpieczania podłogi. Nałożenie oleju sprawia, że naturalne deski nie tracą swojego naturalnego koloru i struktury. To bardzo dobre rozwiązanie do wnętrz urządzonych np. w stylu skandynawskim. Olejowanie drewna należy przeprowadzać przynajmniej raz w roku. Jeśli zniszczeniu ulegnie fragment podłogi, możliwa jest lokalna naprawa. Wystarczy, że papierem ściernym zetrzesz zewnętrzną warstwę drewna, a następnie nałożysz nową warstwę oleju.

  1. Najpopularniejsze rodzaje drewna

Najpowszechniejszym rodzajem drewna w Polsce jest dąb oraz jesion. Są one bardzo twarde i tym samym odporne na ścieranie. Przyzwyczajone do polskiego klimatu i zmian atmosferycznych nie kurczą się ani nie pęcznieją, jak np. buk.

Dąb Askania Molti

Zdjęcie produktu: Askania Molti (http://ddd.com.pl/produkt/podlogi-drewniane_2/dab-askania-molti_2220.html)

Najstabilniejsze rodzaje drewna są nazywane deskami egzotycznymi – to np. iroko, sapielle, doussie, merbau.

Merbau Komodo Molti

Zdjęcie produktu: Merbau Komodo Molti (http://ddd.com.pl/produkt/podlogi-drewniane_2/merbau-komodo-molti_2234.html)

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na deskę pochodzącą z Polski, czy nie, możesz ją układać w dowolnie wybrany przez siebie sposób. Najpopularniejsze z nich to:

  • wzór angielski,

  • cegiełka,

  • drabinka,

  • jodełka,

  • szachownica,

  • plecionka.

Wszystkie wzory i rodzaje podłóg drewnianych znajdziesz na stronie Dobre Dla Domu.

Michał

Jestem majsterkowiczem którego największą pasją jest coś zepsuć aby potem to naprawić 🙂 Tak na poważnie to uwielbiam szczególnie prace w drewnie.

Artykuły autora | Strona www autora