Jak naprawić skrzypiące drzwi?

Jak naprawić skrzypiące drzwi?

Skrzypiące zawiasy do drzwi niczym z horroru rozgrywającego się w starym zamku mogą być prawdziwym utrapieniem – piskliwy, ciągły dźwięk skutecznie psuje atmosferę domowego spokoju. Przyczyny hałaśliwości drzwi do domu są różne, a część z nich może wynikać z niewłaściwego montażu. Warto dowiedzieć się, jak przeciwdziałać skrzypieniu drzwi tak, aby Twoje mieszkanie jak najrzadziej przypominało miejsce, w którym straszy.

Jak naprawić skrzypiące drzwi

Skrzypienie drzwi to nie tylko coś, co irytuje domowników – nieprzyjemny dźwięk może również wskazywać na to, że Twoje drzwi są nieprawidłowo zamontowane lub eksploatowane. Skrzypienia nie warto więc ignorować, gdyż zdarza się, że prowadzi ono do znacznie poważniejszych usterek drzwi domowych.

Dobre Dla Domu przygotowało dla Ciebie kompendium wiedzy na temat skrzypiących drzwi, dzięki któremu poradzisz sobie z tym drażniącym problemem.

Dlaczego drzwi w domu skrzypią?

Chociaż na pierwszy rzut oka może się to wydawać oczywiste, warto opisać, na czym polega skrzypienie drzwi. Jego głównym sprawcą są zawiasy – w momencie otwierania skrzydła drzwi w zawiasach wzrasta tarcie, co może wywoływać nieprzyjemny dźwięk. Co prawda przy montażu zostają one nasmarowane substancją, która ma przeciwdziałać ocieraniu, z czasem traci jednak ona swoje właściwości, a między elementy zawiasów wchodzi brud i kurz.

Inne możliwe przyczyny skrzypienia drzwi spowodowane błędami popełnionymi na etapie montażu stolarki drzwiowej lub wynikają ze zmian atmosferycznych:

  • zmiana temperatury oraz wilgotności powietrza powodująca zmniejszenie/zwiększenie objętości skrzydeł drzwi;

  • złe wyregulowanie drzwi, które skutkuje ocieraniem skrzydła o ościeżnicę;

  • brak uszczelki w drzwiach lub jej zniszczenie.

Część z czynników powodujących skrzypienie można usunąć już na etapie wyboru modelu drzwi oraz sposobu ich montażu – np. kupując drzwi Fiord 00 z systemem bezprzylgowym, zmniejszającym możliwość tarcia między drzwiami a ościeżnicą.

Zawiasy do drzwi – jak usunąć skrzypienie?

Aby zawiasy w drzwiach domowych przestały wydawać nieprzyjemny dźwięk, należy ponownie nałożyć na nie substancję przeciwdziałającą tarciu. Do tego celu użyć można:

  • substancji z aplikatorem;

  • wazeliny technicznej;

  • oleju silnikowego;

  • oleju roślinnego (nie zaleca się stosowania masła lub margaryny, które mogą zjełczeć).

Doraźne zminimalizowanie skrzypienia zawiasów przeprowadza się w następujący sposób:

  1. Lekko unosimy drzwi, aby rozsunąć zawiasy (jeśli naprawy dokonujesz samodzielnie, podstaw pod skrzydło coś, co umożliwia utrzymanie ich w odpowiedniej pozycji);

  2. Podkładamy pod drzwi materiał, który będzie chronił podłogę przed zabrudzeniem;

  3. Oliwienie zaczynamy od górnego zawiasu, ścierając szybko nadmiar substancji ściekającej po zawiasach;

  4. Kilkukrotnie zamykamy i otwieramy drzwi, aby rozprowadzić substancję po zawiasach.

Aby zapewnić sobie jak najdłuższy czas bez irytującego skrzypienia oraz oczyścić zawiasy z brudu (co jest szczególnie ważne w przypadku drzwi do łazienki, takich jak Siena 3), warto na naprawę poświęcić trochę więcej czasu:

  1. Zdejmujemy drzwi z zawiasów;

  2. Czyścimy zawiasy materiałem nasączonym w rozpuszczalniku, aby usunąć stary smar lub wżarty w metal brud;

  3. Nakładamy odpowiednią ilość wybranej substancji na trzpień oraz w gniazdo zawiasów;

  4. Ponownie montujemy drzwi.

Ten sposób na zmniejszenie skrzypienia wymaga wprawy – przy ponownym zakładaniu drzwi zawiasy mogą ulec rozregulowaniu. Jeśli nie jesteś pewien, czy dasz sobie radę, poproś o pomoc eksperta.

Jak usunąć inne przyczyny skrzypienia drzwi domowych?

Inne przyczyny nieprzyjemnego dźwięku mogą wiązać się z poważniejszymi działaniami naprawczymi, którymi powinni zająć się specjaliści. W przypadku zmiany objętości skrzydła w drzwiach rozwiązaniem może być:

  • regulacja drzwi,

  • zeszlifowanie wygiętych elementów drzwi,

  • wymiana drzwi (gdy doszło do bardzo poważnego wypaczenia drewna).

Niestety samodzielne dokonywanie tych napraw jest bardzo ryzykowne i najlepiej powierzyć je stolarzom lub autoryzowanym montażystom, którzy są związani umową ze sprzedawcą drzwi.

Najprostszym sposobem na to, aby drzwi domowe nie skrzypiały lub skrzypiały bardzo rzadko, jest wybór produktu, w którym skrzydło i ościeżnica zostały wykonane z najlepszej jakości materiałów – takie drzwi oferuje Dobre Dla Domu.

Krzysztof

Pasjonat ogrodnictwa, zawodowo zajmujący się aranżacją ogrodów oraz wnętrz. Uwielbia majsterkować w swoim warsztacie słuchając dobrej muzyki

Artykuły autora | Strona www autora