Jak naostrzyć nożyce do żywopłotu

Jak naostrzyć nożyce do żywopłotu

Nożyce do ogrodu – ostrzenie

Przygotowując się do wiosennych porządków w ogrodzie, trzeba zadbać o stan maszyn, które ułatwiają nam pracę. Dlatego, jeszcze zanim zacznie się obcinać żywopłoty nożycami do tego przeznaczonymi, warto naostrzyć ostrze, które obcina gałązki.

Źródło: www.krysiak.pl

Źródło: www.krysiak.pl

Nożyce, tak jak inne sprzęty, w wyniku eksploatacji tępią się. Dlatego musisz pamiętać o odpowiednim naostrzeniu układu tnącego. Tępa maszyna spala znacznie więcej paliwa oraz znacząco skraca swoją żywotność.

Szpice ostrzy się pilnikiem o drobnych ząbkach, pod specjalnym kątem. Nachylenie to jest bardzo ważne, gdyż od niego zależy, czy maszyna będzie ostra, czy też nie. Następnie naciera się je smarem. Wiele osób próbuje samemu wykonać to zadanie, jednak najlepiej skorzystać z usług fachowca, który wykona pracę znacznie lepiej od nas i w krótszym czasie. Koszt takiej usługi wynosi od kilku do kilkudziesięciu złotych.

Wyszczerbione lub złamane ostrze należy wymienić na nowe. Jeżeli tego nie zrobimy, może ono w całości się złamać i to podczas pracy, raniąc tym samym osobę, która używała akurat nożyc.

Ostrzenie nożyc nie jest zbyt skomplikowanym procesem, dlatego powinno się o nim pamiętać przed każdym sezonem. Zadbana maszyna będzie służyć znacznie dłużej.

Krzysztof

Pasjonat ogrodnictwa, zawodowo zajmujący się aranżacją ogrodów oraz wnętrz. Uwielbia majsterkować w swoim warsztacie słuchając dobrej muzyki

Artykuły autora | Strona www autora