Jak dobrać podłogę do wnętrza w stylu skandynawskim?

Aranżacje rodem ze Skandynawii są bardziej eklektyczne, niż Ci się wydaje. Możesz zdecydować się na chłodną i nieco industrialną estetykę lub ciepły i przytulny charakter minimalistycznego wnętrza. Niezależnie od tego, w którym kierunku ma zmierzać Twoja aranżacja, warto dobrać do niej odpowiednią podłogę. Zobacz, jak to zrobić.

Wnętrze skandynawskie

Uniwersalne, proste formy, wszechobecna biel i oszczędność dodatków to cechy, dzięki którym rozpoznasz północny styl minimalistyczny. Poza tymi punktami wspólnymi estetyka skandynawska może się od siebie dość znacząco różnić. Poznaj bliżej odmiany tej intrygującej konwencji.

Chłód Skandynawii – wybierz deski podłogowe o zimnym odcieniu

Jedną z odsłon stylu minimalistycznego jest estetyka o charakterze industrialnym. Polega ona na połączeniu podstawowych zasad stosowanych w skandynawskich aranżacjach z elementami estetyki loftowej. O jakich regułach mowa?

Przede wszystkim w takim wnętrzu postaw na duże meble najlepiej o jak najprostszych, geometrycznych kształtach. Warto zwrócić uwagę także na ich wybarwienie – poza klasyczną bielą można uzupełnić wystrój o chłodne odcienie brązu i szarości. Postaraj się stworzyć jak najbardziej surowy klimat, dlatego unikaj miękkich, puchowych tkanin na meblach wypoczynkowych czy podłogach.

Dopełnieniem aranżacji będzie odpowiednia podłoga. Zwróć uwagę na panele podłogowe, które swoim wyglądem przywołują na myśl szorstką strukturę betonu. W Dobre Dla Domu znajdziesz je w odcieniach na pograniczu kości słoniowej i koloru szarego – sprawdź na przykład tu i tu. Takie panele podłogowe będą doskonale współgrać z minimalistycznymi formami wyposażenia oraz industrialnymi dekoracjami.

Dokładnie zaplanuj także, jakie dodatki wybierzesz do swojego wnętrza. Wykorzystaj tylko te, które okażą się niezbędne, np. wiszące lub stojące lampy do salonu czy pojemniki w pokoju dla dziecka i kuchni. Zdecyduj się na detale wykonane z metalu, najlepiej w czarnym kolorze.

Wnętrze w stylu skandynawskim

Przytulny minimalizm inspirowany naturą

Druga odsłona stylu skandynawskiego jest dużo bardziej ciepła i przytulna. Wnętrze w takiej estetyce będzie świetnym rozwiązaniem zarówno w pomieszczeniach dziennych i kuchni, jak i dziecięcym pokoju. W tej odmianie należy postawić również na barwę białą, jednak w połączeniu ze słonecznymi beżami i kolorami pastelowymi. Mogą to być błękity, odcienie groszku, wanilii czy różu.

Estetyka rodem z Północy bardzo mocno inspiruje się naturą – większość osób, urządzających wnętrze w tym stylu, decyduje się tylko na naturalne surowce. Poza dodatkami z bawełny czy lnu stawia się na wyposażenie z prawdziwego drewna. W tym wypadku na podłogi pasują już nie tylko jasne, niemal białe materiały, ale również ciepłe brązy i naturalne beże desek.

Warto zwrócić uwagę, by rysunek drewna był dość dobrze widoczny – dzięki temu zaakcentujesz naturalny, skandynawski styl swojego wnętrza. Jeśli szukasz odpowiedniego produktu, sprawdź na przykład stylowe podłogi drewniane wykonane z jesionu na Dobre Dla Domu.

podłoga w stylu skandynawskim

Ograniczenia dodatków to wciąż priorytet Skandynawów, nie należy jednak bać się miłych w dotyku dodatków i tkanin. Warto wprowadzić do wnętrza także dużą ilość światła – zarówno dzięki dużym oknom, jak i lampom, najlepiej o jasnym wybarwieniu.

Potrzebujesz więcej inspiracji do stworzenia wnętrza w jednym z dwóch odmian stylu skandynawskiego? Na stronie Dobre Dla Domu sprawdzisz, co jeszcze może Ci się przydać.

Michał

Jestem majsterkowiczem którego największą pasją jest coś zepsuć aby potem to naprawić 🙂 Tak na poważnie to uwielbiam szczególnie prace w drewnie.

Artykuły autora | Strona www autora