Glebogryzarka – jaką kupić

Glebogryzarka – jaką kupić

Glebogryzarka

Przygotowanie ziemi pod zasiew przebiega najsprawniej, jeśli ma się dobrą glebogryzarkę. W wersji podstawowej, urządzenie to posiada “zęby”, które obracają się wokół własnej osi podczas wbijania w glebę, co skutkuje przewracaniem jej wierzchniej warstwy na drugą stronę i spulchnieniem. Każdy ogrodnik, który kiedyś wykonywał tę pracę za pomocą szpadla i wideł, wie doskonale, jak bardzo może pomóc użycie właściwego urządzenia. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów glebogryzarek – wybór powinien nastąpić po wzięciu pod uwagę kilku czynników.

Źródło: www.krysiak.pl

Źródło: www.krysiak.pl

Wielkość ogrodu

Od areału do zagospodarowania zależy to, jaki napęd ma mieć urządzenie. Zupełnie inne potrzeby ma warzywniak na działce za miastem, a inne rozległy ogród na wsi. Do tego pierwszego bardziej nada się glebogryzarka z napędem elektrycznym. Zagłębiają się tylko delikatnie, ale powinno to wystarczyć, po przeprowadzeniu drobnych, ręcznych poprawek. W drugim przypadku warto zainwestować w bardziej profesjonalny sprzęt z silnikiem spalinowym. Działa ze znacznie większą dokładnością i mocą, często posiada funkcję wstecznego biegu. Z takim urządzeniem można śmiało rozpocząć sezon, nawet z perspektywą dużej powierzchni do spulchnienia.

Dodatkowe zadania

Podstawowa glebogryzarka, jak wspomniano na wstępie, przede wszystkim odwraca wierzchnią warstwę ziemi, przygotowując ją pod zasiew. Nie znaczy to jednak, że jest to jedyne zastosowanie. Na rynku jest wiele bardziej wielofunkcyjnych modeli. Za jednym zakupem można zyskać wertykulator, bronę, a nawet odśnieżarkę na czas zimy. Taki zabieg jest z pewnością opłacalny, poza pieniędzmi, oszczędza się miejsce w garażu lub szopie na narzędzia.

Szerokość grządek

Zależnie od potrzeb, trzeba wybrać jedną z dostępnych szerokości części roboczej. Do małych, gęsto rozsianych grządek przeznaczone są rozmiary już od 23 cm. Zdecydowanie się na szerszą znacznie przyśpieszy pracę. Żeby połączyć te dwie zalety, wystarczy po prostu kupić urządzenie z możliwością regulacji.

Krzysztof

Pasjonat ogrodnictwa, zawodowo zajmujący się aranżacją ogrodów oraz wnętrz. Uwielbia majsterkować w swoim warsztacie słuchając dobrej muzyki

Artykuły autora | Strona www autora