Czym się różni boazeria od paneli ściennych?

Czym się różni boazeria od paneli ściennych?

Czym róźni się boazeria od paneliSzukasz sposobu na aranżację ścian w sypialni lub salonie? Oprócz farb czy tynków nowoczesnym i trwałym rozwiązaniem na wykończenie są panele ścienne oraz boazeria. Na co się zdecydować? Przekonaj się, jakie są zalety paneli, a jakie boazerii i urządź wnętrze w wymarzonym stylu – minimalistycznym, rustykalnym lub industrialnym.

Drewno na podłogi jest ponadczasowym materiałem, który wizualnie ociepla każde pomieszczenie. Zastosowanie go na ścianach jest jednym z popularniejszych i efektownych sposobów na dekorację wnętrz. Oprócz naturalnych materiałów ciekawą propozycją są również panele ścienne drewnopochodne.

Zobacz, czym różnią się od boazerii.

Boazeria i panele – poznaj różnice

Nowoczesna boazeria nie przypomina już znanych przed kilkunastoma laty, topornych, intensywnie lakierowanych i przytłaczających wnętrze okładzin. Dziś wraca do łask – nie tylko na ściany salonów, lecz także do sypialni oraz przedpokojów. Głównym materiałem, z jakiego jest produkowana, są deski z naturalnego drewna. Natomiast panele ścienne najczęściej wykonuje się z materiałów drewnopochodnych, które powstają przez sprasowanie włókien drzewnych, dzięki czemu gotowy produkt jest wytrzymały i łatwy w obróbce. Boazeria to naturalne drewno, dlatego też wyróżnia się wyższą ceną od paneli na ściany. Te zaś oprócz odwzorowania naturalnego rysunku drewna oferują wiele kolorów i tekstur – mogą mieć również gładką powierzchnię, jak np. panel Klasyczna Biel, wzór cegieł, marmuru lub inny. Deski mają najczęściej grubość od 12 do 20 mm, panele są cieńsze – 7-12 mm. Większe zróżnicowanie jeśli chodzi o długość i szerokość paneli przekłada się na ich możliwości aranżacyjne.

Boazeria i panele ścienne mają jednak kilka cech wspólnych:

  • wprowadzają ciepły akcent do wnętrza,

  • są sposobem na poprawienie izolacji akustycznej pomieszczeń (przy czym ze względu na większą grubość boazeria zapewnia lepsze parametry),

  • dekorują ściany i zakrywają widoczne pęknięcia i inne uszkodzenia.

Do jakich wnętrz boazeria, do jakich panele ścienne?

Obecnie odchodzi się już od wykładania całych ścian drewnianą boazerią na rzecz montażu desek tylko na jednej ścianie w pomieszczeniu (np. w sypialni za łóżkiem) lub do połowy jej wysokości. Ze względu na swoje właściwości, a mianowicie reagowanie na zmiany temperatury otoczenia i wilgoć, drewnianej boazerii nie poleca się do wnętrz szczególnie narażonych na kontakt z wodą, jak łazienka. Gdy jednak zależy Ci na drewnie na ścianach w kuchni, koniecznie pokryj je lakierem, co ograniczy wchłanianie wilgoci i sprawi, że będzie ono odporniejsze na zabrudzenia.

Bez obaw za to można w dowolnych pomieszczeniach zastosować panele ścienne. Marzysz o salonie w rustykalnym klimacie? W takiej aranżacji sprawdzą się panele sosnowe. Jeżeli chcesz zaaranżować wnętrza w stylu skandynawskim lub prowansalskim, doskonałym sposobem będą panele ścienne o powierzchni ze wzorem bielonego drewna, jak np. Jesion Arctic.

Drewniane deski i panele to oprócz ścian także piękne podłogi w Twoim domu. Zobacz, jak stylowo urządzić wnętrze z materiałami Dobrymi Dla Domu.

Krzysztof

Pasjonat ogrodnictwa, zawodowo zajmujący się aranżacją ogrodów oraz wnętrz. Uwielbia majsterkować w swoim warsztacie słuchając dobrej muzyki

Artykuły autora | Strona www autora