Chwyć za ster, czyli wnętrze w stylu marynistycznym

Marzyłeś kiedyś o byciu marynarzem – z ekscytującymi przygodami na morzu, kontaktem z naturą i prawdziwą przyjaźnią między członkami załogi? Jeśli intrygujący klimat morza w połączeniu z męskim charakterem marynarskiej żeglugi fascynuje Cię do dzisiaj, spróbuj wykorzystać go do aranżacji swojego wnętrza. Jak sprawić, by pomieszczenie zyskało marynistyczny wystrój?

Sypialnia w stylu marynistycznym

Styl marynistyczny – zarówno w modzie, jak i aranżacji wnętrza – cechuje się odpowiednim doborem kolorów i motywów związanych z życiem na pokładzie. To propozycja dla osób zaintrygowanych tajemniczą aurą morza oraz specyfiką pracy na statku. Wystrój wnętrza w tej estetyce będzie odpowiadał zwłaszcza osobom, które nie boją się wykorzystać wyrazistych kolorów i mocnych akcentów dekoracyjnych.

  1. Drewno muśnięte słońcem – wybierz „sprany” materiał wykończenia

Współcześnie styl marynistyczny może się kojarzyć z elegancką marynarką z klapami założoną na białą koszulę lub prążkowany T-shirt. Jeśli sięgniemy jednak do książek przygodowych obrazujących życie na morzu, okazuje się, że nie wszystko było tam dopięte na ostatni guzik.

Życie marynarza toczy się na drewnianym statku, który jest narażony na wszelkie kaprysy pogody. Raz silne słońce, raz potoki wody deszczowej – taka podłoga musi zwykle wiele przejść. Zainspiruj się „spranym” wyglądem drewna na statku i wybierz stylowy materiał na podłogi do swojego marynistycznego wnętrza.

Myślisz, że to odniesienie do postarzania w stylu shabby chic? Nie do końca. W stylu marynistycznym chropowata lub przypominająca spraną faktura desek lub paneli podłogowych ma raczej męski charakter w porównaniu z romantyczną atmosferą shabby chic.

Do salonu czy sypialni w estetyce marynistycznej możesz dobrać na przykład jasne panele podłogowe przypominające surową, przecieraną strukturę desek.

Sypialnia w stylu marynistycznym

  1. Okienko w kajucie, czyli zdecyduj się na drzwi w stylu marynistycznym

Wyjątkowo charakterystycznym kształtem, wpisującym się w styl marynistyczny, jest koło. I nie chodzi tylko o formę steru! Okno znajdujące się pod pokładem statku, a więc tzw. bulaj, cechuje się takim kształtem.

To nawiązanie do morskiej żeglugi można wykorzystać na wiele sposobów. Poza wyposażeniem wnętrza w okna o zaokrąglonych krawędziach można również wykorzystać je na… drzwiach. Co powiesz na drewniane fornirowane drzwi z niewielką szybą okalaną metalową listwą w marynarskim stylu?

  1. Marynarskie pasy, drewniany ster czy muszle – dobierz dodatki prosto ze statku

Aranżację wnętrza inspirowaną życiem na statku powinny dopełniać odpowiednie detale. Marynarskie odcienie granatowego łączone są zwykle z nasyconą czerwienią. Idealnym dodatkiem będzie zatem np. koc w biało-niebieskie pasy i poduszka w odcieniu karminowym.

Przydadzą się również wyraziste detale takie jak:

  • modele statków,

  • stery – drewniane lub metalowe,

  • sieci, zakładane np. przy wezgłowiu łóżka

  • drewniane skrzynie na pirackie skarby,

  • liny okrętowe,

  • latarnie do postawienia na regale

  • kompas, eksponowany na półce

  • szklana butelka, najlepiej w brązowym kolorze

  • muszle i rozgwiazdy.

    wnętrze w stylu marynistycznym

Formy estetyczne dodatków to jednak nie wszystko. Warto pamiętać, że powinny być one wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno, szkło, len czy ratan.

Wykorzystaj wskazówki aranżacyjne i stwórz wyjątkową marynistyczną przestrzeń w swoim mieszkaniu. Zajrzyj na DobreDlaDomu.pl i odkryj możliwości, jakie kryją się za produktami do wykończenia podłóg czy otworów drzwiowych.

Michał

Jestem majsterkowiczem którego największą pasją jest coś zepsuć aby potem to naprawić 🙂 Tak na poważnie to uwielbiam szczególnie prace w drewnie.

Artykuły autora | Strona www autora