3 pomysły na rozświetlenie pokoju dziennego

Duże okna, wysokie pomieszczenia i otwarta przestrzeń – z takiego idealnego układu mogą się cieszyć tylko niektórzy. Duża część osób mieszka w małych domach z niewielkimi oknami i zamkniętym podziałem na poszczególne pokoje. Jak wprowadzić nieco więcej światła do takich pomieszczeń? Zobacz najważniejsze wskazówki.

Pokój dziennyW optycznym powiększaniu pomieszczenia pomaga najczęściej biały kolor ścian i ograniczanie ilości dodatków. Czy jest to jedyna opcja? Na szczęście nie, dzięki czemu miłośnicy poduszek dekoracyjnych, wazonów i innych ozdób mogą odetchnąć z ulgą. Poznaj 3 sposoby, za sprawą których za pomocą nowych podłóg, ścian i drzwi wpuścisz do swojego pokoju trochę więcej światła.

  1. Jasne podłogi – drewno lub panele ścienne

Aby do domu wpadało więcej światła, większość elementów wystroju powinna być utrzymana w jasnej kolorystyce. Kluczowe znaczenie ma przede wszystkim podłoga drewniana. To na nią zwraca się największą uwagę od razu po wejściu do mieszkania. Pamiętaj, że jasna podłoga zwiększa nie tylko szerokość pokoju, lecz także jego wysokość.

Jakie drewno sprawdzi się najlepiej w małym pomieszczeniu? Możesz wybrać deski bielone, które pasują głównie do wnętrz w stylu skandynawskim, minimalistycznym i wiejskim. Innym rozwiązaniem będzie drewno w złocistym miodowym kolorze.

Jeśli nie chcesz kupować naturalnych desek, do swojego pokoju dziennego czy sypialni wybierz panele podłogowe. Niektóre z nich wyglądają tak samo jak prawdziwe drewno, różnią się tylko bardziej jednolitą strukturą. Większe rozbieżności dostrzega się nieco później, np. w trakcie czyszczenia i dobierania odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych.

  1. Jasne ściany – panele ścienne jako dekoracja

W większości domów ściany są pomalowane farbą lub mają nałożoną tapetę. Z pewnością zauważyłeś jednak, że w niektórych mieszkaniach można jeszcze spotkać znaną z lat 80. i 90. XX w. boazerię. Ten zdobniczy element, który kiedyś cieszył się tak dużą popularnością, dzisiaj jest już oceniany jako niemodny. Czy słusznie?

Jak się okazuje, nowoczesne panele ścienne mogą całkowicie odmienić wnętrze i wprowadzić do niego więcej światła. Jest to możliwe, jeśli wykorzystasz panele wykonane z jasnego materiału imitującego drewno, np. dąb jasny lub klon.

Pamiętaj, że desek nie trzeba kłaść na wszystkich ścianach. Aby urozmaicić wygląd swojego wnętrza, warto zamontować je na jednej ze ścian lub na wybranym fragmencie powierzchni. Podoba Ci się takie rozwiązanie? Co byś chciał umieścić na zamontowanych panelach – ramki ze zdjęciami, a może obrazy?

  1. Jasny dom – szklane drzwi

Ostatnim elementem, dzięki któremu do wnętrza dostaje się więcej światła, są drzwi. Najlepsze okażą się skrzydła z przeszkleniami lub w całości wykonane ze szkła. Zasada jest prosta – im więcej przeszkleń, tym więcej światła w pokoju. Wybierając konkretny model drzwi, pamiętaj także o tym, żeby sprawdzić rodzaj szkła. Niektóre mają bowiem bardzo mleczny kolor, przez który światło przedostaje się w niewielkim stopniu.

Gdzie warto wykorzystać szklane drzwi? Skrzydła z przeszkleniami sprawdzą się przede wszystkim jako drzwi wejściowe. Należy jednak przetestować, jak skutecznie blokują one uciekające z domu ciepło. Szklane skrzydła to także dobre rozwiązanie do pokoju dziecięcego. Nawet jeśli Twoja pociecha zamknie się w swojej sypialni, będziesz orientacyjnie wiedział, co w danej chwili robi.

Więcej wskazówek dotyczących urządzania i remontowania domu znajdziesz na www.ddd.com.pl.

Michał

Jestem majsterkowiczem którego największą pasją jest coś zepsuć aby potem to naprawić 🙂 Tak na poważnie to uwielbiam szczególnie prace w drewnie.

Artykuły autora | Strona www autora